ПУТУЈ ЦВИЈЕТНИМ НЕБЕСКИМ  ЛИВАДАМА НАШ ПЧЕЛАРУ БОГДАНЕ

 

Отишао је на вјечито цвјетне ливаде још један заљубљеник пчела , тамо гдје је увијек медно, гдје нема бриге, плача и уздисаја, у небеске висине гдје су и пчеле рајска бића.

До вјечног пребивалишта и до рајских  врата пратиће га ројеви „чела“ , како је за пчелице  говорио, божијег створа који је себи, свом друштву и човјеку доноси најсалађу и најбољу храну на планети и лијек  – дар природе, нектар у мед претворен.

Одлепршао је на крилима анђела човјек који је животно битисање посветио да помогне летећим фармацеутима  и људима, почетницима у најслађем занимању  којима је, подаривао своје знање, искуство и савјете , не штедећи себе, откривајући тајне пчеларства  несебично како је само он знао.

Богдан Новаковић, челар из Рудог,причао  ми је својевремено како је прву поклоњену матицу гријао на прсима пјешачећи километрима из удаљеног села до свог новооснованог пчелињака. 

Сјећам се да ме је једном упитао „Колико година пчелариш? „. Одговорио сам му – десет. „Е, сад си тек добар  пчелар почетник“, рекао је смјешкајући се  искусни пчелар.

Можда тада и нисам разумио његову поруку али и данас ми пада на памет  кад више знам и увиђам  да је пчелиња заједница њена организација, понашање још нерјешива загонетка и за многе стручњаке савременог пчеларства јаче и од мог Богдана и мене самог.

Вишедеценјским радом са пчелама пчелар из Рудог је издржавао своју породицу, одајио потомство и стекао углед међу љубитељима пчеле и пчелињих производа.

Подсјетимо да је он   пионир  у овим крајевима као произвођач матица које су стварале нове генерације на многим пчелињацима.

И док Богдан путује небеским путевима  иза њега не остаје празнина ни у кући ни на пчелињацима.  Новаковић   се потрудио  на вријеме да његове пчелице не остану саме. Његов син наследник иде очевим стазама, узгаја квалитетне матице, одржава пчелињаке и омогућава Богдановим купцима да не остану без меда, полена, прополиса са Пчелињака „Новаковић“.

Иако си већ у царству Божијем ти си и у нашим људским срцима као онај стари насмијани човјек, пчелар и хуманиста.

Срећан сам – што сам познавао тог човјека.

 

Радоје ТАСИЋ

 

КАТЕГОРИЈЕ
ОЗНАКЕ